ΥΠΠΕΘ: Ειδική πρόσκληση κάλυψης λειτουργικών κενών σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Απόφαση με θέμα: Ειδική πρόσκληση κάλυψης λειτουργικών κενών σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υπέγραψε ο Υπουργός Παιδείας κ.Κ. Γαβρόγλου.

Εγχειρίδιο Επιλογής Σχολικών Μονάδων σε Αίτηση Αναπληρωτή Γενικής Παιδείας

ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Στις διατάξεις του άρθρου 86 του ν.4547/2018 (ΦΕΚ 102 Α’), «Ειδική προκήρυξη κάλυψης κενών σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και της ειδικής αγωγής», όπως ισχύουν, ορίζονται τα ακόλουθα:

«1. Μετά την 1η Νοεμβρίου κάθε σχολικού έτους, εφόσον διαπιστώνεται αδυναμία κάλυψης των κενών θέσεων λόγω άρνησης ανάληψης υπηρεσίας από αναπληρωτή ή παραίτησης από τη θέση αναπληρωτή σε σχολικές μονάδες, μπορεί να πραγματοποιείται ειδική πρόσκληση πρόσληψης με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για την κάλυψη των κενών θέσεων των συγκεκριμένων σχολικών μονάδων. Οι κενές θέσεις που πρόκειται να καλυφθούν με την ειδική προκήρυξη δηλώνονται από τους προϊσταμένους των περιφερειακών διευθύνσεων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Γενική Διεύθυνση Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου.

2. Οι υποψήφιοι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που έχουν ενταχθεί στους πίνακες αναπληρωτών του οικείου σχολικού έτους μπορούν να υποβάλλουν αίτηση – δήλωση συμμετοχής στην ειδική πρόσκληση για σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αποκλειστικά σε περιοχές για τις οποίες έχουν ήδη εκδηλώσει την προτίμησή τους στην πρόσκληση δήλωσης περιοχής προτίμησης αναπληρωτών του οικείου έτους. Η τοποθέτηση στις σχολικές μονάδες της ειδικής προκήρυξης γίνεται με βάση τη σειρά κατάταξης στους πίνακες των αναπληρωτών.

3. Ο αναπληρωτής εκπαιδευτικός, εφόσον επιστρέψει ο μόνιμος εκπαιδευτικός στη θέση στην οποία έχει τοποθετηθεί, σύμφωνα με τις παραγράφους 1 και 2, διατίθεται με απόφαση του οικείου διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, σε κενή θέση της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης.

4. Εκπαιδευτικός που προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής σε κενό με την ειδική προκήρυξη, ύστερα από την αίτηση-δήλωση συμμετοχής του, και δεν αναλαμβάνει υπηρεσία ή αναλαμβάνει και παραιτείται, διαγράφεται από τους πίνακες κατά το τρέχον σχολικό έτος και αποκλείεται από αυτούς του επόμενου .»

Επί της διαδικασίας, διευκρινίζονται τα εξής:

(α) Δικαίωμα συμμετοχής έχουν:

α1. Οι υποψήφιοι αναπληρωτές που δεν έχουν προσληφθεί έως σήμερα. Οι εν λόγω εκπ/κοί έχουν δικαίωμα να δηλώσουν σχολικές μονάδες ή/και ομάδες σχολείων για πρόσληψη με πλήρες ωράριο ή/και μειωμένο ωράριο.

α2. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι απασχολούνται ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου. Ειδικότερα οι εν λόγω εκπ/κοί έχουν δικαίωμα να δηλώσουν αποκλειστικά και μόνο:

i) σχολικές μονάδες για πρόσληψη με πλήρες ωράριο της περιοχής και βαθμίδας στην οποία έχουν προσληφθεί και

ii) σχολικές μονάδες με πλήρες ωράριο για το σύνολο των περιοχών του δεύτερου κλάδου (στον οποίο ενδεχομένως εντάσσονται).

(β) Οι διαθέσιμες προς επιλογή από τους υποψηφίους κενές σχολικές μονάδες ή ομάδες σχολείων εμφανίζονται ανά κλάδο και ειδικότητα, περιοχή και βαθμίδα εκπ/σης στο Παράρτημα της παρούσας πρόσκλησης.

(γ) Δυνατότητα επιλογής σχολικών μονάδων παρέχεται αποκλειστικά και μόνο για όσες σχολικές μονάδες ανήκουν στις περιοχές προτίμησης που παραμένουν ενεργοποιημένες στην αίτηση του υποψηφίου, κατόπιν και της 221109/Ε1/21-12-2018 (ΑΔΑ: Ψ6ΣΚ4653ΠΣ-ΤΔΒ) εγκυκλίου, περί δυνατότητας αφαίρεσης περιοχών προτίμησης.

(δ) Καθ’ όλη τη διάρκεια της προθεσμίας δήλωσης συμμετοχής, 12 Φεβρουαρίου έως και 18 Φεβρουαρίου 2019. (και αποκλειστικά εντός αυτής) ο υποψήφιος μπορεί να τροποποιεί τις προτιμήσεις σχολικών μονάδων.

(ε) Κατά τη διάρκεια της ανωτέρω προθεσμίας αναστέλλεται η δυνατότητα απενεργοποίησης της αίτησης μέσα από τον ηλεκτρονικό φάκελο και ο υποψήφιος οφείλει, εφόσον επιθυμεί να προβεί στην εν λόγω ενέργεια, να επικοινωνήσει με τα αρμόδια Τμήματα Α΄ (κλάδοι Α/θμιας) και Β΄ (κλάδοι Β/θμιας) της Δ/νσης Διορισμών – Προσλήψεων Εκπ/κού Προσ/κού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης.

(στ) Η δήλωση/υποβολή διαθεσιμότητας (από την πλευρά του υποψηφίου) για πρόσληψη σε συγκεκριμένες σχολικές μονάδες ισχύει αποκλειστικά και μόνο για τη διενέργεια προσλήψεων υπό την παρούσα πρόσκληση. Σε περίπτωση που δεν δηλωθούν σχολικές μονάδες, ο υποψήφιος δεν θα είναι διαθέσιμος για πρόσληψη σε αυτές, ακόμα και αν έχει δηλώσει τις περιοχές προτίμησης στις οποίες αυτές ανήκουν. Εναπόκειται, δε, στην ευχέρεια της Διοίκησης, κατ’ εκτίμηση των αναγκών, να προβεί σε διενέργεια επόμενων προσλήψεων είτε υπό το πρίσμα των γενικών διατάξεων περί προσλήψεων σε περιοχές προτίμησης είτε κατόπιν έκδοσης νεότερης ειδικής πρόσκλησης για πρόσληψη σε συγκεκριμένες σχολικές μονάδες. Κατά τα λοιπά σημειώνεται ότι για τη διευκόλυνση των υποψηφίων έχει αναρτηθεί σχετικό εγχειρίδιο οδηγιών στην ιστοσελίδα https://opsyd.sch.gr.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την πρόσκληση