Ε.Ε.Φ.: Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής 2019

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνει τον 29ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου και τον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου το Σάββατο 13 Απριλίου 2019.

Με αίσθημα ευθύνης και συναδελφικότητας, επιχειρήσαμε να επιτύχουμε την ενότητα και εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια για διεξαγωγή ενός και μόνου διαγωνισμού Φυσικής.

Η έλλειψη δεοντολογίας και αξιοπρέπειας που εισπράξαμε ως απάντηση κατέστησε την προσπάθεια μας ανέφικτη.

Η ιστορική πορεία του σωματείου μας και ο σεβασμός που οφείλουμε σε όσους στηρίζουν εδώ και 30 σχεδόν έτη τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής, μας επιβάλλουν να προχωρήσουμε μόνοι μας στην διοργάνωση του φετινού διαγωνισμού για όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης.Αιτήσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές τόσο ατομικά όσο και ομαδικά μέσω σχολείων.

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Διαγωνισμοί Φυσικής Γενικού Λυκείου και Γυμνασίου

• Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2019 και για τις τρεις τάξεις, καθώς και ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2019 και για τις τρεις τάξεις, θα διενεργηθούν το Σάββατο 13 Απριλίου 2019 και ώρα 10:00 π.μ..

• Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στην Ε.Ε.Φ., μέχρι την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 στο email: eef.pan.diag@gmail.com .

• Οι συμμετοχές μπορούν να αποστέλλονται τόσο ατομικά από τους μαθητές όσο και ομαδικά από τους εκπαιδευτικούς, σε μορφή πίνακα με τα ονόματα των ενδιαφερόμενων μαθητών.

• Ο διαγωνισμός θα έχει διάρκεια τρεις (03) ώρες για τους μαθητές Γενικού Λυκείου και δύο (02) ώρες για τους μαθητές Γυμνασίου και θα διενεργηθεί στα κατά τόπους εξεταστικά κέντρα που θα οριστούν από την Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή σε συνεργασία με τις σχολικές μονάδες, τα οποία θα ανακοινωθούν στις 27 Μαρτίου 2019.

• Τις επιτροπές εξετάσεων θα συγκροτήσει η Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή, σε συνεργασία με σχολικούς συμβούλους, τοπικά παραρτήματα και μέλη της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.

• Εξεταστικά κέντρα θα οριστούν στις πρωτεύουσες των νομών, σε όλες τις νησιωτικές περιοχές και σε όλες τις πόλεις όπου οι συμμετοχές των μαθητών θα είναι άνω των είκοσι (20).

• Η εξεταστέα ύλη για την Α΄ Λυκείου θα είναι τα 2/3 της ορισθείσης ως διδακτέας ύλης της τάξης αυτής μαζί με την ύλη του Γυμνασίου, για την Β΄ Λυκείου θα είναι τα 2/3 της ορισθείσης ως διδακτέας ύλης της Φυσικής Γενικής Παιδείας και της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού των Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής και για την Γ΄ Λυκείου θα είναι η διδακτέα ύλη της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής, καθώς και η ύλη της Φυσικής Α΄ Λυκείου και της Φυσικής Γενικής Παιδείας Β΄ Λυκείου.

• Η εξεταστέα ύλη για την κάθε τάξη του Γυμνασίου θα είναι τα 2/3 της ορισθείσης ως διδακτέας ύλης

• Συνιστάται στους μαθητές να έχουν μαζί τους υπολογιστή τσέπης, αλλά όχι κινητό τηλέφωνο του οποίου η κατοχή και χρήση απαγορεύεται σε όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.

Οι μαθητές θα διαγωνιστούν -όπως και στο παρελθόν- τόσο σε θεωρητικά θέματα όσο και σε πειραματικό πρόβλημα, χωρίς τη λήψη μετρήσεων, αλλά με επεξεργασία πραγματικών πειραματικών δεδομένων. Σε όλους τους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής Γενικού Λυκείου καταβάλλεται προσπάθεια προσέγγισης των θεμάτων των Διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής, αλλά και επιχειρείται η δοκιμαστική εφαρμογή τέτοιων θεμάτων σε εξεταστικό περιβάλλον από τους Έλληνες μαθητές.

• Για την ελληνική ομάδα που θα συμμετάσχει στην Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2019 θα ακολουθήσει ξεχωριστή ανακοίνωση.

Όλοι οι συμμετέχοντες, ατομικά ή ομαδικά,πρέπει να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά μέχρι τις 20 Μαρτίου 2019 στην αντίστοιχη φόρμα που θα βρουν στον δικτυακό τόπο http://www.eef.gr τα στοιχεία:

1. Δ/νση Δ.Ε. στην οποία ανήκει το σχολείο

2. Επωνυμία σχολείου

3. Τηλέφωνο σχολείου

4. E-mail σχολείου

5. Ταχυδρομική διεύθυνση σχολείου

6. Ονοματεπώνυμα μαθητών

7. Πατρώνυμα μαθητών

8. Μητρώνυμα μαθητών

9. Τάξη / τμήμα μαθητών

10. Email επικοινωνίας μαθητών

Συμμετοχές χωρίς στοιχεία επικοινωνίας με τους μαθητές δεν θα γίνονται δεκτές.

Οι συμπληρωμένες φόρμες θα αποστέλλονται στην διεύθυνση email: eef.pan.diag@gmail.com.

Για επιβεβαίωση της ορθής λειτουργίας των λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου θα σταλεί δοκιμαστικό μήνυμα προς τα εξεταστικά κέντρα μέχρι την  Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019.

Γενικές οδηγίες

• Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην Ένωση Ελλήνων Φυσικών, Γριβαίων 6, ΤΚ 10680 Αθήνα, τηλ:2103635701, 2103610690, e-mail: eef.pan.diag@gmail.com.
  • Πληροφορίες και παλαιά θέματα (με τις λύσεις τους) των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου και των Διεθνών Ολυμπιάδων Φυσικής υπάρχουν στον δικτυακό τόπο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών: http://www.eef.gr
  • Η σύνθεση και η επιλογή των θεμάτων, καθώς και η αξιολόγησή τους θα γίνει από τις αντίστοιχες για κάθε βαθμίδα επιτροπές των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής 2019 της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, υπό την επιστημονική εποπτεία των Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών Μουσά Ξενοφώντα από το τμήμα Φυσικής και Σκορδούλη Κωνσταντίνου από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Οι πρωτεύoντες μαθητές κάθε τάξης θα βραβευθούν.

Οι αιτήσεις αποστέλλονται στο email: eef.pan.diag@gmail .com

Αναλυτικές πληροφορίες ακολουθούν στην συνημμένη ανακοίνωση.

Το Δ.Σ. της Ε.Ε.Φ.

ΦΟΡΜΑ ΑΤΟΜΙΚΗ