ΥΠΠΕΘ: Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών στο εξωτερικό για το σχολικό έτος 2019-2020 και το ημερολογιακό έτος 2020 του Νοτίου Ημισφαιρίου

Δικαίωμα υποβολής αίτησης παράτασης

α) Εκπαιδευτικοί οι οποίοι διανύουν το τρίτο έτος (3ο) απόσπασης με επιμίσθιο, μπορούν να ζητήσουν, με αίτησή τους, την παράταση απόσπασης για δύο (2) ακόμη σχολικά έτη χωρίς επιμίσθιο. Η παράταση, σύμφωνα με τις διατάξεις της περιπτ. β’ της παρ. 3 του άρθρου 16 του ν.4415/2016, πραγματοποιείται, κατόπιν εισήγησης του οικείου Συντονιστή Εκπαίδευσης, βάσει των υπηρεσιακών αναγκών και την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού, ύστερα από σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης Παιδείας Ομογενών, Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Ευρωπαϊκών και Μειονοτικών Σχολείων (ΔΙ.Π.Ο.Δ.Ε.Ε.Μ.Σ.). Εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι στο Σ.Γ. Μονάχου (Μόναχο – Νυρεμβέργη) οι οποίοι έχουν συμπληρώσει τρία (3) χρόνια απόσπασης με τοποθέτηση σε επιχορηγούμενα σχολεία δικαιούνται να ζητήσουν παράταση της απόσπασής τους για δύο (2) σχολικά έτη χωρίς επιμίσθιο. Επισημαίνεται ότι, κατ` εφαρμογή της υπ’ αριθ.2/12870/ΔΕΠ/29-3-2016 κοινής υπουργικής απόφασης (Β΄1740) και σε περίπτωση ικανοποίησης της αίτησής τους, οι εκπαιδευτικοί αυτοί δεν μπορούν να τοποθετηθούν σε επιχορηγούμενα από τη βαυαρική τοπική κυβέρνηση σχολεία. Διευκρινίζεται, επίσης, όσοι έχουν υπηρετήσει για οποιοδήποτε χρονικό διάστημα για τρία (3) έτη χωρίς επιμίσθιο, αλλά με ταυτόχρονη λήψη βαυαρικής επιχορήγησης, δικαιούνται να υποβάλουν αίτηση παράτασης για δύο (2) σχολικά έτη, χωρίς επιμίσθιο.

β) Εκπαιδευτικοί των οποίων η παράταση απόσπασης εγκρίθηκε αρχικά για το σχολικό έτος 2017-2018, σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 26 του ν.4415/2016, λόγω γάμου και για το σχολικό έτος 2018-2019 παρατάθηκε εκ νέου η απόσπασή τους, μπορούν να υποβάλουν αίτηση παράτασης και για το επόμενο σχολικό έτος υποβάλλοντας τα κάτωθι δικαιολογητικά:

α) βεβαίωση τόπου διαμονής και

β) πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Διευκρινίζεται ότι η εκδοθείσα από τις τοπικές αρχές βεβαίωση του τόπου διαμονής συζύγου μπορεί να συνοδεύεται με απλή μετάφραση αυτής, με βεβαίωση του Συντονιστή/Αναπληρωτή Συντονιστή Εκπαίδευσης, που υπηρετεί ο εκπαιδευτικός.

Αν η εκπαιδευτική μονάδα, όπου υπηρετούν, καταργηθεί ή συγχωνευθεί ή δεν υπάρχει ανάγκη κάλυψης κενού, λόγω διακρατικής συμφωνίας, οφείλουν να επιστρέψουν στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης της ημεδαπής της οργανικής τους θέσης.

γ) Εκπαιδευτικοί οι οποίοι διανύουν το πέμπτο (5ο) και άνω έτος απόσπασης μπορούν να ζητήσουν, με αίτησή τους, την παράταση της απόσπασης για ένα (1) ακόμη σχολικό έτος χωρίς επιμίσθιο. Η παράταση πραγματοποιείται κατόπιν αξιολόγησης του εκπαιδευτικού από τον οικείο Συντονιστή/Αναπληρωτή Συντονιστή Εκπαίδευσης και τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης Παιδείας Ομογενών, Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Ευρωπαϊκών και Μειονοτικών Σχολείων ΔΙ.Π.Ο.Δ.Ε.Ε.Μ.Σ. (παρ. 3 περίπτ. γ του άρθρου 16 του ν.4415/2016). Οι ως άνω αιτήσεις θα εξεταστούν ύστερα από την εξάντληση των κυρωμένων πινάκων απόσπασης εκπαιδευτικών στο εξωτερικό, μόνον εφόσον εξακολουθούν να υπάρχουν κενά.

δ) Εκπαιδευτικοί, οι οποίοι αποσπάστηκαν για λόγους συνυπηρέτησης, ως σύζυγοι είτε μονίμων υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών είτε μονίμων υπαλλήλων άλλων Υπουργείων ή Δημόσιων Υπηρεσιών που υπηρετούν ή είναι διαπιστευμένοι σε αρχή της εξωτερικής υπηρεσίας του Υπουργείου Εξωτερικών, είτε στρατιωτικοί ή μέλη των σωμάτων ασφαλείας, που υπηρετούν σε διαπιστευμένη ή μη αρχή του εξωτερικού, μπορούν να ζητήσουν την παράταση της απόσπασής τους για το επόμενο σχολικό έτος, χωρίς επιμίσθιο, εφόσον εξακολουθεί να ισχύει η υπηρεσιακή κατάσταση των συζύγων τους (περίπτ. α΄ της παρ. 10 του άρθρου 16 του ν.4415/2016, όπως συμπληρώθηκε με την παρ. 5 του άρθρου 73 του ν.4485/2017 και περίπτ. γ΄ της παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4415/2016, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ. 6 του άρθρου 73 του ν.4485/2017). Με την αίτησή τους θα πρέπει να υποβάλουν και σχετική βεβαίωση εργασίας του/της συζύγου και επιπλέον βεβαίωση δυνατότητας απασχόλησης του/της εκπαιδευτικού για το σχολικό έτος 2019-2020.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την απόφαση