Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Στη Γεωργία Μαραγκού, το πρώτο βραβείο στην ετήσια διοργάνωση Μαθηματικών – Έργων Τέχνης, The Bridges Math Art Exhibition

ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΑΡΑΓΚΟΥ Η καθηγήτρια που έκανε τα Μαθηματικά ελκυστικά

Η κ. Μαραγκού Γεωργία με τη βραβευμένη μεταλλική fractal κατασκευή της στη USER EXHIBITION της διοργάνωσης IMAGINARY open Mathematics (IC18) στο Μοντεβιδέο το Δεκέμβριο 2018.

Το δύσκολο έργο να δώσει στους μαθητές της στο 1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού να αντιληφθούν την ομορφιά των Μαθηματικών μέσα από εναλλακτική διδακτική μεθοδολογία έχει φέρει εις πέρας η καθηγήτρια Γεωργία Μαραγκού τα τελευταία επτά σχολικά έτη, οπτικοποιώντας τα Μαθηματικά μέσω κατασκευών της και κινητοποιώντας τα παιδιά να φτιάξουν και εκείνα δικά τους έργα. Έχει παρουσιάσει με τους μαθητές της έξι ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ με μεγάλη επιτυχία και ελπιδοφόρα αποτελέσματα. Η κ. Γεωργία Μαραγκού, με την αρωγή της τέχνης, προσπαθεί να μεταδώσει την αγάπη της για τα μαθηματικά στους μαθητές της, στο 1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού.

Πλήρες κείμενο εδώ