Ε.Ε.Φ – Η φυσική Μαγεύει.:Το πρόγραμμα των παρουσιάσεων 14/15/16-12

H  ΦΥΣΙΚΗ   ΜΑΓΕΥΕΙ…

14-15-16  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018,16:40-21:30

Χώρος  Διεξαγωγής

ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ  (Πέτρου Ράλλη και Θηβών 250)

Την Τελετή έναρξης θα παρουσιάσει η Περτσινίδου Κορίνα, Πληροφορικός , Διευθύντρια 2ου Γυμνασίου Γέρακα

Χριστουγεννιάτικο ξεκίνημα με ακορντεόν, Γεωργακοπούλου Αχιλλία Γιασμίν Μαχφούντ ,Μαθήτρια Β Γυμνασίου, Ιόνιος Σχολή

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΕΛΕΤΩΝ

•          16:40-17:15 Προσέλευση Μαθητών-Εγγραφές

•          17:15-17:45  Χαιρετισμοί Εκπροσώπων Φορέων

•          Φιλντίσης Παναγιώτης, Α΄ Αντιπρόεδρος ΕΕΦ ,Συντονιστής Εκδήλωσης

•          Θεοδοσίου Ευστράτιος, Πρόεδρος ΕΕΦ,Αστροφυσικός,

             μέλος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών ΕΚΠΑ

ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΕΣ  ΟΜΙΛΙΕΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ:Φιλντίσης Παναγιώτης, Θεοδοσίου Ευστράτιος , Λάμπου Ουρανία, Σκούφη Βασιλική

17:45 -18:00 Σιμόπουλος Διονύσιος, Eπιτ. Διευθυντής  Ευγενιδείου  Πλανηταρίου

Θέμα: «Πως μαθαίνουμε από το Σύμπαν»

•18:00-18:30 Γαζής Ευάγγελος, Καθηγητής Σωματιδιακής Φυσικής, Ε.Μ.Π, Συντονιστής Ελληνικών Ερευνητικών Ομάδων στα πειράματα ATLAS και CLIC του CERN

Θέμα: «Σκοτεινή Ύλη και Ενέργεια»

18:3018:45 Δρώμενο

Η ομάδα επιστημονικού θεάτρου του 50ου Λυκείου Αθηνών  συναντά το tango μέσα από τη Φυσική. Εμψυχώτρια: Δημητροπούλου Βάσω, Φυσικός, Εκπαιδευτικός Θεάτρου

Θέμα: «Όταν η Φυσική συνάντησε το Τango»

18:45-19:15 Μακρόπουλος Κωνσταντίνος, Ομ . Καθηγητής Σεισμολογίας  Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Η Σεισμικότητα , παρελθόν και μέλλον της χώρας μας »

• 19:15-19:45 Βασιλάκος  Σπυρίδων, Διευθυντής  ΙΑΑΔΕΤ/ΕΑΑ ,Διευθυντής Eρευνών  στο κέντρο Ερευνών Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών Ακαδημίας Αθηνών

Θέμα: «Σύγχρονη Κοσμολογία: από τη Μεγάλη έκρηξη στη σκοτεινή ενέργεια »

19:45-20:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Ταυλόπουλος Άρης, Ζαχαρόπουλος Ζαχαρίας, Πάλλας Δήμος, Λουκίδης Σάββας

20:00-20:30 Μουσική Παράσταση Κωνσταντούδης Βασίλης Φυσικός-Ερευνητής  ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος Αντιγόνη  Στάππα, Φυσικός-Μουσικός, Άννα Αναστασιάδου, Ηθοποιός-Χορεύτρια

Θέμα: «Χορεύοντας με τα άτομα και τα μόρια: Οι τρεις καταστάσεις της ύλης όπως δεν τις έχετε …χορέψει ποτέ»

20:30-21:00 Λέκκας Ευθύμιος ,Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας &Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Πρόεδρος Τμ. Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Ε.Κ.Π.Α, Πρόεδρος Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας.

Θέμα: «Από τα φυσικά φαινόμενα στις φυσικές καταστροφές και στην υποβάθμιση
τουπεριβάλλοντος»

Έκθεση: «Επιστήμη και Ορθοδοξία στη διαχρονία του νεώτερου ελληνισμού»

Ινστιτούτο ιστορικών Ερευνών  Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών υπό την επιστημονική καθοδήγηση του Ευθύμιου Νικολαϊδη, Διευθυντή Ερευνών ΙΙΕ/ΕΙΕ

21:00- 21:30 Λήξη 1ης Ημέρας

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Χώρος Διεξαγωγής

ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

 (Πέτρου Ράλλη και Θηβών 250)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ  9:30-17:00

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΕΛΕΤΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ:Δημητροπούλου Βασιλική, Φιλντίσης Παναγιώτης,Aποστόλου Μυρτώ

•9:30-10:00 Παρασκευόπουλου Αντριάνα, Δημοσιογράφος

Θέμα: «Παρουσίαση ντοκιμαντέρ για το Cern »

10:00-10:30  Θεοδοσίου Ευστράτιος,Αστροφυσικός, μέλος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Μάτια ανοιχτά στη Γη και το Σύμπαν»

10:30-11:00  Κλεϊδής Κωνσταντίνος, Αν.Καθηγητής ,Πρόεδρος τμ.Μηχανλόγων Μηχανικών Τ.Ε.ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας

Θέμα: «14.000.000.000 χρόνια δημιουργίας»

11:00-11:30 Σέργης Νικόλαος , Ερευνητής, Ακαδημία Αθηνών, Γραφείο Διαστημικής Έρευνας και Τεχνολογίας

Θέμα: «Επιτόπιες και εξ’ αποστάσεως μετρήσεις στο Ηλιακό Σύστημα: Το παράδειγμα του Cassini»


11:30-12:00  Κοντόπουλος Ιωάννης, Αστροφυσικός, Διευθυντής Ερευνών στο Κέντρο Ερευνών Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών της Ακαδημίας Αθηνών

Θέμα: «To τέλος της Φυσικής;»

12:00-12:30   Πράντζος Νίκος, Διευθυντής Ερευνών στο CNRS στο Παρίσι, Τηλεδιάσκεψη

Θέμα: «Πυρηνοσύνθεση: Η προέλευση των Χημικών στοιχείων στο Σύμπαν»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Βλαχοπούλου Μαριλένα, Κυριακόπουλος Γεώργιος, Σκούφη Βασιλική

•12:30-13:00  Μουσάς Ξενοφών, Καθηγητής Φυσικής ΔιαστήματοςE.K.Π.Α

Θέμα: «Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων»

13:00-13:30   Φανουράκης Γεώργιος ,Διευθυντής ερευνών ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

Θέμα: «Η σκοτεινή πλευρά του Σύμπαντος»

13:30 -14:00  Καϊμακάμης Βαγγέλης, Ιατρός- Ερευνητής, European Space Agency

Θέμα: Από τη Γη στο Διάστημα μέσω Ανταρκτικής- Έλληνες Αστροναύτες και διαστημικά ανάλογα»

•14:00-14:30 Παρθένιος Ιωάννης, Δρ Φυσικής, Κύριος ΕΛΕ, Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, ΙΕXΜ, Καθηγητής  E.A.Π

Θέμα:« Παίζοντας LEGO στον κόσμο της Νανοτεχνολογίας»

• 14:30-15:30  Διάλειμμα – Φαγητό

15:30-16:00 Κατσαρός  Νικόλαος ,Επιστ. Συνεργάτης ΕΚΕΦΕ Δημόκρτιος , π. Πρόεδρος ΕΕΧ, Πρόεδρος Τμ. Βιοϊατρικής NewYork College

Θέμα: «H Πρόελευση των Στοιχείων του Περιοδικού Συστήματος και η Δημιουργία της Ζωής».

•16:00-17:00 Σπύρου Νικόλαος, Αφυπηρετήσας Καθηγητής Αστρονομίας Α.Π.Θ

Θέμα:« Σύγχρονη Κοσμολογία: Αυταπάτες και Αλήθειες ».

ΑΙΘΟΥΣΑ  Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κατσίπης Μιχάλης,Λάμπου Ράνια,Βουρλιάς Κώστας ,Πάλλας Δήμος

•9:30-10:00 Μακρόπουλος Κωνσταντίνος, Ομ. Καθηγητής τμ. Γεωλογίας Ε.Κ.Π.Α

Θέμα:«To σεισμικό παρελθόν και μέλλον της χώρας μας »

10:00-10:30  Παπανικολάου Δημήτριος, Ομ. Καθηγητής τμ. Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος  Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Οι Kλιματικές  Αλλαγές του παρελθόντος της Γης οδηγός για το μέλλον»

10:30-11:00 Σωτηρίου Σοφοκλής, Δρ Φ.Ε ,Εκπαιδευτήρια  Ελληνογερμανική Αγωγή , Χουλιάρας Γεράσιμος , Διευθυντής Ερευνών Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Θέμα: «Δίκτυο Σχολικών Σεισμογράφων»

11:00-11:30 Ευθυμιόπουλος Χρήστος, Ερευνητής στην Ακαδημία Αθηνών

Θέμα:« Η αναζήτηση του Ένατου Πλανήτη»

11:30-12:00 Σεραφετινίδης Αλέξανδρος, Καθηγητής Τμημ. Φυσικής ΣΕΜΦΕ-Ε.Μ.Π

Θέμα: «Γεφυρώνοντας την μη ιοντίζουσα, υπερ-ισχυρή ακτινοβολία laser με την ιοντίζουσα σωματιδιακή ακτινοβολία για ιατρικές εφαρμογές»

12:00-12:30 Τσιτομενέας Στέφανος, Αντιπρόεδρος Ε.Ε.Φ, Ομ. Καθηγητής Πανεπιστημίου  Δυτ.Αττικής

Θέμα: «’Ανθρωπος και Ακτινοβολίες στο Διάστημα, η πραγματικότητα ενάντια στην επιστημονική Φαντασία»

12:30-13:00 Αθανασάκης Αρτέμης, Δρ Περιβαλλοντικών Επιστημών,M.Sc.Οικολογίας

Θέμα: «Προστασία Περιβάλλοντος –Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Αειφορική Ανάπτυξη: Οι ομοιότητες τους οι διαφορές τους ,οι αντιστάσεις τους και οι προοπτικές

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Ελμαλής Λευτέρης, Αλμπάνης Ευάγγελος ,Βερούτη Μαρία,Βουρλιάς Κώστας

13:00-13:30 Πετρόπουλος Μιχάλης, Φυσικός, M.Sc., Υποψήφιος Δρ. Ε.Α.Π.

Θέμα: « Stephen Hawking, ένας ροκ σταρ Φυσικός»

13:30-14:00 Ραπατζίκος Κώστας, Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος(Παράρτημα Σαλαμίνας)

Θέμα: «Το Άστρο των Χριστουγέννων και η Αστρονομική Ερμηνεία του»

• 14:00-15:00  Διάλειμμα – Φαγητό

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κολέτσιος Γεώργιος, Μαλάκος Σταμάτης, Σκούφη Βασιλική

15:00-15:30 Κωνσταντούδης Βασίλης, Δρ. Φυσικών Επιστημών, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

Θέμα: «Νανομετρολογία: Αγγίζοντας τα όρια των μετρητικών μας δυνατοτήτων»

15:30-16:00 Ορφανάκης Στέλιος, Καθηγητής (M.Sc.) Φυσικών και Θετικών Επιστημών

Θέμα:«SmartphonePhysics»

16:00-16:30  Δαββέτας Δημοσθένης, Καλλιτέχνης ,Φιλόσοφος, Δρ Αισθητικής Πανεπιστήμιο PARIS VIII

Θέμα:«Η τέχνη της Φύσης κι η Φύση της Τέχνης»

•16:30-17:00 Γερογιάννης Βασίλης,Καθηγητής Τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων ,Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Θεσσαλίας

Θέμα: «Ας αυτοανακαλύψουμε και ας αυτοαξιολογήσουμε τις ικανότητές μας

στο επιχειρείν»

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ –ΔΡΩΜΕΝΑ

9:15-17:30

ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

1.Καλογήρου Ηλίας, Υπ.ΕΚΦΕ Ηλείας, Γιαννακέας Στέλιος , Φυσικός  Γυμνασίου Μακρισίων ,Ταυλόπουλος Άρης , Φυσικός  4ου ΓΕΛ Πύργου

Θέμα: «Και η Μουσική μαγεύει μέσα από τη Φυσική. Προτάσεις για ηχογόνες πηγές με απλά υλικά!»

2.Παναγιωτίδης Νίκος, Φυσικός, Υπ. ΕΚΦΕ Ιωαννίνων

Θέμα: «Πειράματα υψηλής τάσης»

3.Ράπτης Γεώργιος, Μποτσάκης Δημήτριος  ,Φιλιππάκης Γεώργιος, Εκπαιδευτικοί  Β/θμιας Εκπαίδευσης, Φυσικοί

Θέμα: «Η Φυσική Μαγεύει – Μαγνητίζει και Ηλεκτρίζει »

4.Μαθητές  2ου ΓΕΛ Καματερού ,Χαϊντούτη Μαρία Τσιρογιάννης Ιωάννης Ψωμά Κωνσταντίνα Παπαλά Ζωή, Χύσι  Χασάν Υπεύθυνοι Καθηγητές, Ποτηριάδου Ευγενία, Φυσικός, Αλέξανδρος  Μαρκουλάκης , Καθηγητής  Φυσικής Αγωγής

Θέμα: « Φυσική και Αθλητισμός»

5.Μαθητές 26ου ΓΕΛ Αθηνών (Μαράσλειο),Υπεύθυνος Καθηγητής,Λάζος Παναγιώτης, Φυσικός, Υπ/Δρ Ε.Κ.Π.Α (Μαράσλειο)

Θέμα: « Πειράματα  Φυσικής με απλά Υλικά » 

6.Κονιδιτσιώτης  Δημήτρης, Δρ. ΦυσικώνΕπιστημών ,Scienceisfun!

Θέμα: « O Θαυμαστός κόσμος της  Χημείας μέσα από Εντυπωσιακές καύσεις και εκρήξεις»

7.Μαθητές  2ου  ΓΕΛ Χαλανδρίου ,Υπεύθυνος Καθηγητής ,Ανδρεαδέλλης Μιχάλης , Καθηγητής ΠΕ04.01 Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Οι τρεις νόμοι της κίνησης του Νεύτωνα, Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, Κβαντομηχανική  ,Το κεκλιμένο επίπεδο του Γαλιλαίου»

8.Μαθητές Λυκείου  Αριστοτελείου Κορινθιακού Εκπαιδευτηρίου , Υπεύθυνος Καθηγητής, Κουλιφέτης Μανώλης, Καθηγητής  Β/θμιας Εκπαίδευσης,Xημικός

Θέματα: «Πόσο μεγάλη είναι η ατμοσφαιρική πίεση, η πέτρα που πιάνει φωτιά, το αφρολέξ είναι οφθαλμαπάτη, μπορούμε να αγγίξουμε τους μείον ογδόντα βαθμούς, τι κρατάει το νερό στα πάμπερς, τι ήταν τα πρώτα φλας και …δώρα έκπληξη!»

9. Μαΐστρος Κωνσταντίνος, Καθηγητής ΠΕ04.01 Β/θμιας Εκπαίδευσης 15ου Γενικού Λυκείου Αθηνών, Κατσαμένη  Σύλβια, Καθηγήτρια Β/θμιας Εκπαίδευσης

Θέμα: «Αναζητώντας τον αντι-Προμηθέα»

10.Μαθητές  Γυμνασίου  Λεοντείου  Σχολής Πατησίων

Μάρρας Άγγελος -Β΄ Γυμνασίου, Υπεύθυνος  Καθηγητής, Μαραγκάκης Μανώλης

Θέμα:«Χρήση ηλιακής ενέργειας»

Βασίλα Μυρσίνη -Γ΄ Γυμνασίου, Υπεύθυνος Καθηγητής, Μαραγκάκης Μανώλης

Θέμα:«Το πηνίο του TESLA»

Αραπάκης Νίκος, Νανούρη Δήμητρα, Παπανικολάου Ιωάννης-Σωτήρης, Χριστάκης Κων/νος, Παπαδάτου Μαρία, Κατσιλίβας Χρήστος, Θερμού Παρασκευή

Υπεύθυνος  Καθηγητής, Χατζηευσταθίου Στέφανος

Θέμα: «Ρομποτικό όχημα»

11.Planet Physics ,  Μουσείο Φυσικής ,Τριαντάφυλλος Κωνσταντίνος  ,Φυσικός,  MSc Φυσικής, Ιδρυτής του μουσείου

Θέμα: «Πειράματα του Ψύχους με υγρό Άζωτο και την Κβαντική Αιώρηση»

12. Μαθητές Γενικού Λυκείου Φιλοθέης,Δανιλούλη Ισμήνη,Ζαφειρακοπούλου Ευαγγελία,Κανέτης Μερκούρης Κυριάκος,Τζώρτζης Παναγιώτης,Παπαδάκης Ευάγγελος    ,Υπεύθυνοι Καθηγητές, Ματζάκος  Πέτρος, Κόρακας Γεώργιος

Θέμα: «Το πείραμα των δύο σχισμών ( πείραμα του Γιανγκ)»

13.Μαθητές 1ου Γυμνασίου Πρεβέζης,  Υπεύθυνη Καθηγήτρια, Κτενά Αικατερίνη

Θέμα: «Απομόνωση νουκλεϊκών οξέων Μετουσίωση πρωτεϊνών.

14.Mαθητές Γυμνασίου  Σχολής Ι.Μ.Παναγιωτόπουλου

Θέμα «Πειράματα Φυσικής και τεχνολογικές καινοτομίες» 

15.Mαθητές Εκπαιδευτήριων Πολύτροπης Αρμονίας, Υπεύθυνοι Καθηγητές

Παπακωνσταντινόπουλος Χρήστος, Ξάνθος Χρυσόστομος ,Φυσικοί

Θέματα: «Σχήματα Lissajous με ηλεκτρόνια και με…άμμο ,Το ποτήρι ζέσεως που εξαφανίζεται, Αυτοκινητάκι Δυναμικής Ενέργειας,Κατασκευή Mini ενισχυτή  με τη χρήση LM 386»

16:Μαθητές  Eκπαιδευτηρίων Νέα Παιδεία

Α.Bαρβαρέσος Δ,Πισιμισής Κ,Μπολάνης Κ,Καρόπουλος Γ,Κουτσοδήμας Θ. Υπ.Καθηγητής  Αποστόλου Άρης

Θέμα: «Το Ανθεκτικό Μπαλόνι,Γυρνώ και φρένο πατώ,Η ράβδος που χάνεται,Τμηματική Εξαφάνιση»

Β.Μπαγιούμη Ι,Νικολαίδου Κ,Παπαδόπουλου Α,Τσέβης Α,Ζαφειροπούλου Μ. Υπ.Καθηγητής Κοψιδάς Ιωάννης

Θέμα: «Πηγάδι των Ευχών,Ροή στον ανήφορο,Το Ελαφρύ σηκώνει Βαρύ,Μπαλόνι Βεντούζα,Το πιάτο του Μέρλιν »

Γ.Ζαχαριάδη Α,Ντάρα Μ,Παππάς Ι,Λάσπας Α,Ποντικάκου Ι. Υπ.Καθηγητής Κοψιδάς Ιωάννης

Θέμα: «Γυρνώ και Φρένο πατώ,Ιω-Αννα και η Στροφορμή της ,Τμηματική εξαφάνιση,Το Μπαλόνι που φουσκώνει αυτόματα ,Εκρηκτική Συρρίκνωση»

Δ.Ουρανός Π,Στιβακτάκη Ν,Πιεράκεας Α,Κόκκου Π. Υπ.Καθηγητής Αποστόλου Άρης

Θέμα: «Το Μπαλόνι που φουσκώνει μόνο του,Το βάρος του δαχτύλου,Το αόρατο Ποτήρι,Επιτέλους χάνω Βάρος, Η υπάκοη Μποτίλια»

Ζ.Ντάκουλας Γ,Νταβαρίνος Κ,Συρίγος Α,Σφυρής Ι,Φώτης Λ. Υπ.Καθηγητής Ζαμπέλης Ιωάννης

Θέμα: «Αέρατη Ισορρόπια,Μαγικός Ανελκυστήρας,Ακαταμάχητη Έλξη,Τσάμπα καίει η λάμπα,Κύκλωματα για παιδιά και Επαγωγικές Στροφές»

ΑΙΘΟΥΣΑ Β ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

9:20-9:50 Παλιούρας Αριστείδης, Καθηγητής Πληροφορικής, Β/θμιας Εκπ/σης, 3ο Ε.Κ. Αν. Αττικής

Θέμα: «Γεωπληροφορικό μαθητικό πρόγραμμα “ΜΙΚΡΟΣ ΚΟΠΕΡΝΙΚΟΣ” , τα δεδομένα των  δορυφόρων SENTINEL της Ευρωπαϊκής Διαστημικής Εταιρείας»

9:50-10:20 Λάζος Παναγιώτης, Εκπαιδευτικός ,Φυσικός, Υπ/Δρ Ε.Κ.Π.Α

Θέμα « Το φως ο ήχος και ο άνθρωπος. Μερικές εκπλήξεις για το πώς βλέπουμε και ακούμε»

10:20-10:50 Ραπατζίκος Κώστας, Λάμπου Ουρανία , Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος (Παράρτημα Σαλαμίνας)

Θέμα: « Εργαστήριο  για παιδιά: «Πώς Δημιουργούνται οι Εποχές του Έτους;» 

10:50-11:20 Χριστακόπουλος Ιωάννης, Καθηγητής  Φυσικής, τ. Yπεύθυνος ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας , Κυριακόπουλος  Νικόλαος, M.Sc. Φυσικός, καθηγητής ΓΕΛ Νεμέας            

Θέμα: «Το Modelling στην πασαρέλα στου STEM. Μελετώντας τον ομοιοστατικό μηχανισμό θερμορύθμισης στον ανθρώπινο οργανισμό»

11:20-12:10  Κόρρας Ανδρέας, Καθηγητής στη Σχολή Ικάρων

Θέμα: «Η Φυσική της Πτήσης»

12:10-13:00  Βεκίνης Γεώργιος, Ερευνητής ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος  

Θέμα: «Αεροπλάνα, πύραυλοι και διαστημοπλάνα  για τη Φυσική της πτήσης στην ατμόσφαιρα και στο Διάστημα».

13:00 -14:20 Προβολή  Φιλμ « Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων »

Παπακώστας Κώστας ,Σκηνοθέτης , Μουσάς Ξενοφών, Επιστημονικός Σύμβουλος

14:20-15:00 Ομάδα καλλιτεχνικής Φυσικής: Σαρρηγιάννης Αντώνιος ,Φυσικός-Ποιητής, Παπαγεωργίου Κωνσταντίνος, Φυσικός, Λαγού Μαρία, Φυσικός,

Καλέα Στέλλα, Μαθηματικός

Θέμα:«Ταξίδι στα πειράματα με τα φτερά της ποίησης »

15:00-16:00 Καραχάλιου Ρηγώ, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας,Employ Career&Educationals Counselors

Θέμα: «Ανακαλύπτοντας τον κόσμο της εργασίας»

16:00-16:30  Ζωγράφος Πέτρος, Eρευνητής, Ηλεκτρολόγος -Ηλεκτρονικός Α

Θέμα: «Παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος  με Υδρογόνο »

16:30-17:30  Νάκος Δημήτριος, Φυσικός ,Υπ.ΕΚΦΕ  Λάρισας

Θέμα:«Η περιοδικότητα στη ζωή μας , τρέχοντα, στάσιμα και άλλα»

ΑΙΘΟΥΣΑ  5 -ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

9:30-10:00  Νούσης Βασίλης ,Υπ. ΕΚΦΕ Ηγουμενίτσας, Μουρούζης Παναγιώτης ,

Υπ. ΕΚΦΕ Κέρκυρας

Θέμα: «Η Μουσική των αστέρων και των αστεριών».

10:00-12:00 Χανιωτάκης Μανώλης, Φυσικός ,Εκπαιδευτήρια Ελληνογερμανική  Αγωγή

Θέμα:«Μελωδία  της Γης»

12:00 -14:00 Στεργιόπουλος  Πέτρος ,Φυσικός ,Εκπαιδευτήρια Ελληνογερμανική  Αγωγή

Θέμα: «Η Φυσική της Μουσικής»

14:00-16:15 Κουτσουμπού Στέλλα, Σωκράτης Πούτας, Βιτκώρια Καυκιά, Κατερίνα Αθανασιά, Δημήτρης Καφετζής, Ηλίας Θεοδωρίδης

Θέμα:«ArduinoWorkshop»

ΔΡΩΜΕΝΑ

10:00-16:30

                                                       ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ

1.Μισθού Πόλα , Υπεύθυνη Ομάδας: Σταυρούλα (Πόλα) Μισθού, Καθηγήτρια Πληροφορικής MSc. MEd.

Συμμετέχουν: Ιωάννης Κρόιτορ-Καταρτζίου, Μαρία Κουτσουμπού και Άγγελος Βηλαράς. Μαθητές Α΄ Λυκείου

Θέμα: «Δραστηριότητες του Coding Club GreekCoders »

2.Θεοδοσίου Τάκης ,Boardof DirectorsIMCA&MemberoftheMeteoriticalSocietyπρ. Διδάσκων Ακαδημίας Πλάτωνος (ΕΚΠΑ)

Θέμα: «Αστεροειδείς και Μετεωρίτες- Οι αγγελιοφόροι του Διαστήματος»

3.Λάμπου Ουρανία, Εκπαιδευτικός ΠΕ05, Δασκάλα Ευέλικτης  Ζώνης 

Θέμα: «Εικαστική Έκθεση «Κβαντικές Απεικονίσεις»

4.Παρατήρηση του πρώτου τετάρτου της Σελήνης από τα Τηλεσκόπια

Από την Εταιρεία Αστρονομίας & Διαστήματος (Παράρτημα Σαλαμίνας)

5.Μαθητές Σιβατινειδίου Σχολής,Συντονιστές: Φαφαλιού Μαρία,Φυσικός ,Ηλεκτρονικός Κυριάκης Ιωάννης ,Ηλεκτρονικός

Θέμα: «Μαγνητικό Ρομποτάκι»

6. Παρουσίαση SciFY, Επιστήμη Για Σένα

Θέμα: «Εκπαιδευτικό Παιχνίδι Αστρονομίας»

Λήξη 2ης ημέρας

KYΡΙΑΚΗ  16  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ  9:00-16:30

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΕΛΕΤΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Δημητροπούλου Βασιλική, Φιλντίσης Παναγιώτης

9:10-9:40 Ραζής  Πάνος, Καθηγητής τμ. Φυσικής  Παν/μιου Κύπρου

Θέμα: «Ο Μικρόκοσμος, το Πείραμα CMS στο CERN και το Μποζόνιο Higgs»

9:40-9:50 Βράβευση Μαθητών από τη  NOKIA στο πλαίσιο του προγράμματος«Ταξίδι στον κόσμο του 5G»

9:50-10:20 Θεοδώρου Κική ,Καθηγήτρια Πανεπιστήμιου  Θεσσαλίας

Θέμα: « Η Ακτινοφυσική στη μάχη κατά του καρκίνου»

10:20-10:50  Μαυράκης Δημήτριος, Διευθυντής στο Κέντρο  Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Οι  Kλιματικές Αλλαγές (Η καταστροφή άρχισε…)»

10:50-11:20   Πάτσης Πάνος , Διευθυντής Ερευνών και Διευθύνων στο Κέντρο Ερευνών 
Αστρονομίας και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών της Ακαδημίας Αθηνών

Θέμα: «Πως οι τροχιές των αστέρων χτίζουν τους γαλαξίες»

11:20 -11:50 Tσελές Δημήτριος, Καθηγητής -Μέλος Δ.Ε Πανεπιστήμιου Δυτ. Αττικής

Θέμα: «Νέες Προοπτικές στις τεχνολογικές σπουδές με την ίδρυση του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής »

11:50-12:20  Νιάρχος Παναγιώτης, Ομ. Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Αναζητώντας μιαν άλλη Γη στο Σύμπαν: Εξωπλανήτες και Εξωγήινη ζωή»

12:20-12:50 Koρατζίνος Μιχάλης ,Ερευνητής Cern,Πανεπιστήμιο Γενεύης

Θέμα: «οι επιταχυντές σωματιδίων τον 21ο αιώνα»

12:50-13:10 Μαλανδράκη Όλγα, Κύρια Ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Αστρονομίας,  Αστροφυσικής  Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ)

Θέμα:«Οι Ηλιακές καταιγίδες και οι επιπτώσεις τους: Διαστημικός Καιρός»

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Θεοδοσίου Ευστράτιος, Λάμπου  Ράνια

9:00-9:30  Σκούντζος Παναγιώτης,Ομ. Καθηγητής ΑΤΕΙ Πειραιά

Θέμα: «Φώς…Περισσότερο Φως»

 9:30-9:50 Μαθητές American Community Schools of Athens (ACS),Υπεύθυνος Καθηγητής ,Καράμπελας Αντώνιος, Φυσικός

Θέμα: «SPACS: Behavior of foams and emulsions under microgravity conditions»

9:50-10:20 Αργύρη Παναγιώτα , Υποψήφια Διδάκτωρ Ε.Κ.Π.Α, Εκπαιδευτικός Β/θμιας  Εκπαίδευσης

Θέμα: «Υπεύθυνη Έρευνα και Καινοτομία (Responsible Research and Innovation, RRI) στη σχολική τάξη »

10:20-10:50 Αραβαντινός Αθανάσιος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής

Θέμα: «Το Χρώμα, μια μικρή ξενάγηση στα μεγάλα μυστικά του»

10:50 -11:20 Σμυρναίου Ζαχαρούλα, Φυσικός ,τμ. ΦΠΨ, Αν .Καθηγήτρια Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Διαθεματική προσέγγιση της γνώσης. Πρωτότυπες ιδέες γύρω από σύγχρονες ανακαλύψεις»

11:20-11:50  Moύσδης Γιώργος, Ερευνητής Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών

Θέμα: «Χημικοί αισθητήρες η μύτη και η γλώσσα της σύγχρονης τεχνολογίας»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κατσίπης Μιχαήλ, Κωνσταντίνου Βασίλειος

11:50-12:20 Σμυρλή  Αιμιλία, Lecturer in Astrophysics και Ogden Isaac Fellow, Associate Producer for the film “In Saturn’s Rings”

Θέμα: «Οι ηλιακές κηλίδες και ο ηλιακός κύκλος»

12:20 -12:50 Ευσταθόπουλος – Σταθακόπουλος Δημήτρης, Φροντιστής-Μαθηματικός, Ειδικός γραμματέας Σ.Ε.Φ.Α.

Θέμα: «Διαδικτυακή Εκπαίδευση με χρήση ψηφιακών μέσων»

12:50-13:05 Βουρλιάς Κώστας, Εκπαιδευτικός Β/θμιας Εκπαίδευσης, Δρ. Π.Τ.Δ.Ε. Α.Π.Θ.

Θέμα: «Ενημέρωση των μαθητών για το Physics World Cup –  Οι διαγωνισμοί IYPT και IYNT»

13:05 -14:00  Γιαννακόπουλος Κωνσταντίνος, ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος, Προβολή Φιλμ

Θέμα: «Η Μυστική Ζωή των Υλικών »

14:00-14:30 Παύλος Γεώργιος, Φυσικός,Καθηγητής Φυσικής στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Θέμα: «Επιστήμη και πίστη. Η παρουσία του Θεού στη Φύση και στη Φυσική Θεωρία »

14:30 -15:00 Κονταρούδης  Χρήστος, Αρχιτέκτων,Πολεοδόμος,Εικαστικός

Θέμα: «Επιστήμη και Τέχνη:Είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος γιατί και οι δυο περιγράφουν την Φύση»

AIΘΟΥΣΑ 5

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ:Λουκίδης Σάββας,Νιγιάννης Ανδρέας,Σκούφη Βασιλική

10:30-11:00 Νιάρχος Κωνσταντίνος ,Καθηγητής Φιλοσοφίας Φιλοσοφικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α

Θέμα: «Ο Αριστοτέλης περί Φύσεως »

11:00-11:30  Λάμπου Ράνια, Εκπαιδευτικός  Πρωτοβάθμιας  Εκπ/ση Αν. Αττικής,

Υποψ.Διδάκτωρ στις Γνωστικές Νευροεπιστήμες

Θέμα: «Οι προεκτάσεις της STEM  εκπαίδευσης στην εκλαΐκευση της Φυσικής »

11:30-12:00  Δημόπουλος Χρήστος, Καθηγητής Αστροφυσικής, MSc

Aστροφυσικής

Θέμα: «Τα αδιέξοδα της σύγχρονης Κοσμολογίας, ένα Νόμπελ με το όνομά σου περιμένει»

12:00-12:30 Καρράς Χρήστος ,  Δρ Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε.Μ.Π

Θέμα: «Πυρηνικοί Αντιδραστήρες για την κίνηση Πλωτών μέσων»

12:30-13:00 Αναγνωστάκης Εμμανουήλ, Δρ Φυσικής

Θέμα: «Το Δισδιάστατο  Αέριο Ηλεκτρονίων της Νανοφωτονικής Φυσικής »

13:00-13:30 Κοτσιφάκος Δημήτριος, Υπ. Δρ Παν/μιου Πειραιά, Δουληγέρης Χρήστος, Καθηγητής Τμ. Πληροφορικής Παν/μιου Πειραιά

Θέμα: «5G-ΙοΤ-Smart-Cities,Προβλέψεις και υλοποιήσεις από την οπτική των τεχνικών προδιαγραφών»

15:00   Λήξη Εκδήλωσης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ  9:30-14:30

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Δημητροπούλου Βασιλική, Κωνσταντίνου Βασίλης

ΚΡΙΤΕΣ: Βουρλιάς Κώστας, Κλειδέρη Παρασκευή, Μαραγκάκης Εμμανουήλ

9:30-9:45 Κοντοειδής Παναγιώτης, Μαθητής Γ΄Λυκείου, 2ο Λύκειο Νέας Φιλαδέλφειας

Θέμα: «Τηλεσκόπια και αστροπαρατήρηση»

•9:45-10:00 Αγγελής Ραφαήλ-Ευθύμιος, Μαθητής Α΄Λυκείου, 3ο Λύκειο Αιγάλεω

Θέμα: «Μουσική και Φυσική»

•10:00-10:15 Τσινίδη Μαριαλήνα, Μαθήτρια Γ΄Γυμνασίου, Pierce College

Θέμα: «Supersymmetry: The future of physics»

•10:15-10:30 Τσιρκόβ Μιχαήλ, Μαθητής Α΄Γυμνασίου, Εκπαιδευτήρια «Θεμιστοκλής» Πειραιώς

Θέμα: «Η μηχανή του χρόνου. Χρόνος, άνθρωπος, σύμπαν.»

10:30-10:45 Γιαννακός Γιάννης, Γιαννακούρος Πέτρος, Γκίκας Νικόλαος, Κωνσταντέας Μάριος, Πατέλης Νικόλαος, Μαθητές Β΄Λυκείου Ελληνογερμανικής Αγωγής

Θέμα: «Η κούπα του Πυθαγόρα»

10:45-11:00 Πουρνάρα Σαββίνα, Μαθήτρια Β΄Λυκείου, 26ο Λύκειο Αθηνών (Μαράσλειο)

Θέμα: «Βλέποντας το αόρατο. Διεισδύοντας στο εγγύς υπέρυθρο με μία κάμερα»

•11:00-11:15 Μαυροπούλης Μανώλης, Μουρκόγιαννη Νικολίνα, Μπέλλος Γιώργος, Στιβακτάκη Νατάσσα, Μαθητές Εκπαιδευτηρίων «Πολύτροπη Αρμονία»

Θέμα: «Big Bang Theory»

•11:15-11:30  Ομάδα Μαθητών, Μαθητές Εκπαιδευτηρίου «Ι.Μ.Παναγιωτόπουλος»

Θέμα: «Η επίδραση των Η/Μ πεδίων στην ζωή και το περιβάλλον μας»

•11:30-11:45 Μαγκλίνης Κωνσταντίνος, Μαθητής Β’ Λυκείου, 1ο Λύκειο Βύρωνα

Θέμα: «Γιατί η θεωρία των χορδών πιθανότατα είναι λάθος»

•11:45-12:00 Τσαπράζης Λεωνίδας, Μαθητής Β΄Λυκείου, Εκπαιδευτήρια Μ.Ν.Ράπτου Λάρισας

Θέμα: «Οι σχέσεις των Φ.Ε. με την Φιλοσοφία και την Θρησκεία»

12:00-12:15 Διάλειμμα

•12:15-12:30 Τζωρτζάκης Αλκιβιάδης, Μαθητής Γ΄Λυκείου Λεοντείου Πατησίων

Θέμα: «Ταξιδεύοντας με την ταχύτητα του… σκότους»

•12:30-12:45 Σαφαρίκα Ελευθερία, Μαθήτρια IB1, Pierce College

Θέμα: «Η κρυφή γοητεία της Ηχοφωταύγειας»

•12:45-13:00 Βλέσσα Ασπασία, Γκιόκα Λυδία, Θεοδωροπούλου Δωροθέα, Μαθήτριες 26ου Λυκείου Αθηνών (Μαράσκλειο)

Θέμα: «Αντικατοπτρισμοί (mirage): Τι είναι και πώς δημιουργούνται»

•13:00-13:15 Αρπατζάνης Αλέξανδρος, Βρεσάης Ιάσων, Γιασημάκη Αικατερίνη, Λουτάι Σάρα, Ντουρμά Βασιλική, Ντουρμά Ματίνα, Παπαδόπουλος Μενέλαος, Σιδέρης Κωνσταντίνος, Τσούτσας Μιχαήλ, Μαθητές Γενικού Λυκείου Σκάλας Ωρωπού

Θέμα: «Ο M.C. Escher στην 6η Έκθεση του Μαθηματικού Εργαστηρίου 1ου Γυμνασίου Σκάλας»

•13:15-13:30 Λεονταράκης Πολυχρόνης-Ἀγγελος, Παπαγεωργίου Ιωάννης, Μαθητές Γ΄Λυκείου Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και 2ου Λυκείου Αιγίου

Θέμα: «Υποατομική Φυσική – Ένας διαφορετικός κόσμος!»

•13:30-13:45 Γεωργούδης Ευάγγελος, Μαθητής Λεοντείου Λυκείου Πατησίων

Θέμα: «Η απεραντότητα του Σύμπαντος και η θέση του ανθρώπου σε αυτό»

•13:45-14:00 Γιαμάλογλου Γρηγόρης, Ζαχαριάδη Άλκηστις, Ντάρα Μαρία, Μαθητές Εκπαιδευτηρίων «Νέα Παιδεία»

Θέμα: «Κι αν είχαμε υπερδυνάμεις;»

•14:00-14:15 Γερακάκη Εμμανουέλα, Κατσαβαβάκη Αθηνά, Κολιού Παναγιώτα-Σπυριδούλα, Μανούρη Χριστίνα, Τζάκη Μαρία, Χρυσικοπούλου Κέρκυρα-Μαρία, Μαθήτριες Β΄ Λυκείου Ελληνογερμανικής Αγωγής

Θέμα: «Παρατήρηση Κοσμικής Ακτινοβολίας σε θάλαμο νέφωσης»

14:15-14:30 Μποφιλάκης Νικόλαος, Μαθητής Γ΄Λυκείου Εκπαιδευτηρίου «Πολύτροπη Αρμονία»

Θέμα: «Οι τρεις πλευρές του Σύμπαντος»

14:30-14:45 Ομάδα 7th SciLab, Μαθητές 7ου Γυμνασίου Περιστερίου

Θέμα: «5ο Βραβείο Διαγωνισμού Αεροδιαστημικής»

•14:45-15:00 Συνεδρίαση Επιτροπής – Ανακοίνωση Βραβευόμενων Εργασιών

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Λάμπου Ουρανία, Λουκίδης Σάββας

ΚΡΙΤΕΣ: Δρακόπουλος Θεοδόσης, Πατλάκας Πλάτων, Σαρρηγιάννης Αντώνης

9:30-9:45 Αδάμ Ραφαήλ, Μαθητής Γ΄Λυκείου Εκπαιδευτηρίου «Πολύτροπη Αρμονία»

Θέμα: «Junk DNA»

•9:45-10:00 Μυρίλλα Δήμητρα, Σπανού Αργυρώ, Τσέκα Μαρία, Μαθητές Εκπαιδευτηρίων «Νέα Παιδεία»

Θέμα: «Φτάνοντας στον Κόκκινο Πλανήτη»

•10:00-10:15 Ομάδα BioSpace Explorer, Μαθητές Pierce College

Θέμα: «3ο Βραβείο Διαγωνισμού Αεροδιαστημικής»

•10:15-10:30 Τσεριώνης Αναστάσης, Χολέβας Μηνάς, Μαθητές Β΄Λυκείου Ελληνογερμανικής Αγωγής

Θέμα: «Απόκρυψη αστέρα από αστεροειδή»

10:30-10:45 Χαλκίδης Κωνσταντίνος, Μαθητής Α΄Γυμνασίου, Μοντεσσοριανά Σχολεία

Θέμα: «Μπορούμε να κατοικήσουμε στον Άρη…»

10:45-11:00 Σπανουδάκης Χαρίδημος, Μαθητής Α΄Λυκείου 2ου Λυκείου Ηλιούπολης

Θέμα: «Εισαγωγή στην Κβαντική Μηχανική»

•11:00-11:15 Αμπατζή Σοφία, Μαθήτρια Β΄Γυμνασίου, Λεόντειος Πατησίων

Θέμα: «Είμαστε μόνοι στο Σύμπαν;»

•11:15-11:30 Φριτζάλας Κοσμάς, ΠρωτοετήςΦοιτητής ΣΕΜΦΕ – Υπότροφος NASA

Θέμα: «Αστρική Εξέλιξη»

•11:30-11:45 Γεωργόπουλος Ανδρέας, Μαθητής Γ΄Γυμνασίου Εκπαιδευτηρίων Γείτονα

Θέμα: «Αστεροειδείς – Αποστολή OSIRIS-REx»

•11:45-12:00 Κοτσιφάκος Ιωάννης και Αγγελής Ραφαήλ-Ευθύμιος, Μαθητές Α΄Λυκείου 1ου ΕΠΑΛ Δάφνης και 3ου Λυκείου Αιγάλεω

Θέμα: «Αισθητήρας Hall»

12:00-12:15 Διάλειμμα

•12:15-12:30 Τάπραντζης Φίλιππος, Μαθητής Γ΄Λυκείου Ελληνογερμανικής Αγωγής

Θέμα: «Είμαστε ηλεκτρονικές σκιές;»

•12:30-12:45 Μωραϊτάκη Χαρίκλεια, Μαθήτρια Γ΄Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού

Θέμα: «Ιστορική εξέλιξη των ιδεών περί βαρύτητας»

•12:45-13:00 Παπαθανασίου Ελισάβετ, Μαθήτρια Β΄Γυμνασίου Λεοντείου Πατησίων

Θέμα: «Βιοκλιματική Κατοικία»

•13:00-13:15 Ρήγας Ρήγας και Σκρέκης Δρόσος, Μαθητές Β΄Γυμνασίου Λεοντείου Πατησίων

Θέμα: «Μετατροπέας φωνής»

•13:15-13:30 Πραπιάδης Αριστοτέλης, Μαθητής Α΄Λυκείου 1ου Λυκείου Παπάγου

Θέμα: «Γονιδιακή Θεραπεία»

•13:30-13:45 Κορνέλια Κατσικάρου-Μικαέλα Ηλιάδη-Εβελίνα Ευαγγέλου-Έλενα Αρχοντάκη, Γιάννης Γρίβας-Νίκος Δρίτσας-Παναγιώτης Ψαλτήρας-Γιώργος Μαλτέζης,Έλενα Ντελέζου-Βέρα Δρίτσα-Νίκος Καϊμενάκης-Λαμπρινή Φραγκίσκου, Μαθητές Δημοτικού Σχολείου Εκπαιδευτηρίων «Παιδαγωγική»

Θέμα: «Προσωκρατικοί-Πυθαγόρας-Γαλιλαίος-Νεύτωνας:Από την αρχαιότητα στην νεότερη επιστήμη»

•13:45-14:00 Ζαφειροπούλου Μάρα, Μπαγιούμη Ιωσήφ, Τσέβης Άγγελος, Μαθητές Εκπαιδευτηρίων «Νέα Παιδεία»

Θέμα: «Παλίρροιες»

•14:00-14:15 Μαργέτης Γεώργιος, Μαθητής Α΄ Λυκείου Ελληνογερμανικής Αγωγής

Θέμα: «Τα στοιχειώδη σωματίδια που συγκροτούν τον κόσμο»

•14:45-15:00 Συνεδρίαση Επιτροπής – Ανακοίνωση Βραβευόμενων Εργασιών

Λήξη 3ης ημέρας

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *