24ωρη Πανελλαδική Απεργία Σχολικών Καθαριστριών & Καθαριστών Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018

Η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ελλάδος (ΟΙΥΕ), με απόφαση της Διοίκησής της, πραγματοποιεί, την Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018, 24ωρη Πανελλαδική Απεργία στην καθαριότητα των Δημοσίων Σχολείων, από κοινού με όλα τα σωματεία – μέλη της που δραστηριοποιούνται και έχουν μέλη στον κλάδο.

Οι εργαζόμενες και οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα των Δημόσιων Σχολείων, αναφέρεται στην ανακοίνωση, αγωνίζονται καθημερινά και μέσα σε αντίξοες συνθήκες, εδώ και πολλά χρόνια, ώστε τα σχολεία των παιδιών μας να είναι καθαρά, ώστε οι μαθητές, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί να λειτουργούν σε ένα υγιές και ασφαλές περιβάλλον.
Η μεγάλη πλειοψηφία των καθαριστριών και των καθαριστών απασχολούνται σήμερα με συμβάσεις μίσθωσης έργου και από ανάγκη επιβίωσης λαμβάνουν μια χαμηλότατη αμοιβή, η οποία καλύπτει μικρό μόνο μέρος της παρεχόμενης εργασίας τους.
Ενώ καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως και οι εργαζόμενες με αορίστου χρόνου σχέση εργασίας), το κράτος τους θεωρεί εργολάβους καθαρισμού κατ’ αποκοπή και χωρίς δικαιώματα!

Καλύπτουμε, τονίζεται στην ανακοίνωση, πάγιες και διαρκείς ανάγκες στα σχολεία των παιδιών μας και διεκδικούμε:

• Μόνιμη, πλήρη και σταθερή εργασία με αορίστου χρόνου συμβάσεις και πλήρη εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα – Μονιμοποίηση όλων των εργαζομένων χωρίς όρους και προϋποθέσεις.
• Αξιοπρεπείς αμοιβές και επαναφορά όλου του κλάδου στα ΒΑΕ.
• Ανθρώπινες Συνθήκες Εργασίας, με τήρηση των κανόνων Υγιεινής & Ασφάλειας – Χορήγηση των εκ του νόμου προβλεπόμενων Μέσων Ατομικής Προστασίας με αναδρομική ισχύ.
• Έγκαιρη και άμεση καταβολή των δεδουλευμένων αποδοχών.
• Ασφάλεια και ΟΧΙ Επισφάλεια στην εργασία – Καμία μείωση αιθουσών, Καμία απόλυση εργαζόμενης από Δημάρχους και Σχολικές Επιτροπές.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2018
ΩΡΑ 12.00 π.μ. – ΠΛ. ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ
(ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ)