Ν. Φασφαλής: Φτάνει πια! Αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί!

Μετά από την ψήφιση της εξίσωσης των τίτλων των Κολεγίων με τα πτυχία των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων της χώρας μας η Κυβέρνηση της Ν.Δ και οι λιβανιστές της πιστοί στο δόγμα «μετά από λίγο καιρό ποιος θα θυμάται» μοιράζουν μόνιμους διορισμούς, που πρόκειται να γίνουν, για να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη!

Ό,τι όμως και να κάνουν η Κυβέρνηση με τη στάση της στο θέμα των κολεγίων αποκάλυψε το πραγματικό της πρόσωπο και την κατεύθυνση που θέλει να δώσει στην εκπαίδευση.

Η αλήθεια όμως είναι ότι η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση λειτουργεί με 23.982 προσωρινούς αναπληρωτές  μετά και από τις σημερινές προσλήψεις όπως φαίνεται στον πίνακα που ακολουθεί.

Το Δημόσιο Σχολείο δε μπορεί να λειτουργεί με αναπληρωτές που κάθε νέα σχολική χρονιά αναπληρώνουν τον εαυτό τους.

Υπηρετώντας με  συνέπεια όλα αυτά που δεσμεύτηκα και χωρίς συμβιβασμούς ως Αιρετός εκπρόσωπος των 80.000 εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ζητώ από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου επίσπευση των διαδικασιών και κάλυψη όλων αυτών των χιλιάδων πραγματικών κενών με μόνιμους διορισμούς!

Φασφαλής Νίκος­­