ΥΠΠΕΘ: Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων καταρτιζόμενων των Δημόσιων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.Ι.Ε.Κ.) για συμμετοχή στο πρόγραμμα Μαθητείας

Με έγγραφό του το ΥΠΠΕΘ καλεί τους καταρτιζόμενους των Δημοσίων ΙΕΚ να υποβάλουν αιτήσεις ως υποψήφιοι μαθητευόμενοι στο «Πρόγραμμα Μαθητείας Ι.Ε.Κ.», με βάση τις ειδικότητες, τα Δημόσια ΙΕΚ και τις προσφερόμενες θέσεις του σχετικού πίνακα οι οποίοι,

1. είναι απόφοιτοι του 4ου εξαμήνου φοίτησης των προσφερόμενων ειδικοτήτων

2. δεν πραγματοποιούν πρακτική άσκηση ή δεν έχουν λάβει απαλλαγή από αυτή και

3. βρίσκονται εκτός απασχόλησης (κατά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τμήμα Μαθητείας και καθ’ όλη τη διάρκεια του «Προγράμματος Μαθητείας Ι.Ε.Κ.»)

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν αιτήσεις από την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 ώρα 15:00 μ.μ. έως και την Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019, ώρα 10:00 π.μ.

Η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του ν. 1599/1986 και η ανακρίβεια των δηλωμένων στοιχείων επισύρει τις προβλεπόμενες ποινικές και διοικητικές κυρώσεις. Η ευθύνη της ορθής συμπλήρωσης της αίτησης ανήκει αποκλειστικά στους υποψήφιους.

Μετά τη λήξη της παραπάνω προθεσμίας, οι υποψήφιοι θα μπορούν να εκτυπώσουν την αίτησή τους η οποία θα φέρει αριθμό πρωτοκόλλου του συστήματος υποβολής αιτήσεων.

Υποβολή Αιτήσεων

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στον σύνδεσμο https://mathiteia.it.minedu.gov.gr/. Σημειώνεται ότι κάθε υποψήφιος έχει δικαίωμα υποβολής μίας αίτησης συμμετοχής με επιλογή τριών Δημοσίων Ι.Ε.Κ. στα οποία θα λειτουργήσει Τμήμα Μαθητείας της ειδικότητάς του.

Η πρόσκληση σε μορφή pdf