ΥΠΠΕΘ: Επισκέψεις μαθητών/-τριών Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. σε Σχολικές Μονάδες ΕΠΑ.Λ. και Εργαστηριακά Κέντρα

Με έγγραφό του το ΥΠΠΕΘ ενημερώνει Γυμνάσια, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ  ότι με στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/-τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου καθώς και των μαθητών/-τριών της Α΄ τάξης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, είναι αναγκαίο οι Σύλλογοι Διδασκόντων Γυμνασίων και ΓΕ.Λ. καθώς και οι διδάσκοντες το γνωστικό αντικείμενο «Σ.Ε.Π. – Ασφάλεια και Υγεία στο χώρο εργασίας» στα ΕΠΑ.Λ. σε συνεργασία με τους Συλλόγους Διδασκόντων των ΕΠΑ.Λ. και Ε.Κ. να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν επισκέψεις σε ΕΠΑ.Λ. και Εργαστηριακά Κέντρα που λειτουργούν στην περιοχή τους. Η δράση αυτή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 19 Απριλίου 2019.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το έγγραφο του ΥΠΠΕΘ