ΥΠΑΙΘ: Διευκρινίσεις σχετικά με την καταχώριση απουσιών μαθητών/τριών διδακτικού έτους 2019-20 στο ΠΣ myschool

Εγκύκλιο με θέμα: Διευκρινίσεις σχετικά με την καταχώριση απουσιών μαθητών/τριών διδακτικού έτους 2019-20 στο ΠΣ myschool εξέδωσε το ΥΠΑΙΘ

Όπως ορίζει η εγκύκλιος στην ειδική φόρμα αποτύπωσης απουσιών καταχωρίζεται καθημερινά το σύνολο των μαθητών/τριών που απουσιάζουν καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας, ανά τάξη (αριθμητικό σύνολο μαθητών/τριών και όχι των ωρών απουσίας).
Η αποτύπωση των ημερήσιων απουσιών δεν αφορά στον χαρακτηρισμό της φοίτησης, αλλά προορίζεται για τη συλλογή στατιστικών στοιχείων που θα διατεθούν στο Υπουργείο Υγείας.
Στη νέα φόρμα απουσιών καταχωρίζονται όλες οι ημερήσιες απουσίες, ασχέτως αιτιολογίας.
Επίσης, γίνεται γνωστό ότι οι απουσίες που δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησης των μαθητών/τριών, σύμφωνα με την αρ. πρ. 52840/ΓΔ4/8-5-2020 ΥΑ (Β΄1765), καταχωρίζονται στο Πληροφοριακό Σύστημα myschool, με αιτιολογία: «λόγω εποχικής γρίπης/covid-19».

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την εγκύκλιο