Πρόσκληση για απόσπαση ή διάθεση στις Π. Δ. Ε., εκπαιδευτικών προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ

Προκήρυξη με θέμα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ «Για απόσπαση ή διάθεση στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτικών προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) των ΕΠΑ.Λ, εξέδωσε το ΥΠΠΕΘ.

Α. Προϋποθέσεις και όροι συμμετοχής

Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από την 10η /6/2019 έως και την 18η /6/2019. Δικαίωμα υποβολής Αίτησης-Δήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ80 έως ΠΕ90, ΤΕ01 και ΤΕ02, οι οποίοι, προκειμένου να διατεθούν, θα πρέπει να ανήκουν οργανικά σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των οικείων Περιφερειακών Διευθύνεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην οποία υποβάλλουν την αίτηση. Οι εκπαιδευτικοί που υποβάλουν αίτηση για απόσπαση μπορούν να δηλώσουν και Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πέραν αυτής στην οποία ανήκουν οργανικά. Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης συμμετοχής και αποκλείονται, όσοι κατέχουν θέση ευθύνης και θέση με θητεία στην εκπαίδευση, οι Διευθυντές και Υποδιευθυντές των Δ.Ι.Ε.Κ. και των Σ.Δ.Ε.. Σε κάθε Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για τις ανάγκες των Ο.Υ.Μ. που λειτουργούν στα ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ , αποσπάται ή διατίθεται ολικά ένας (1) εκπαιδευτικός με βάση την εμπειρία στα θέματα του «Μεταλυκειακού έτους–Τάξη Μαθητείας», την επιμόρφωση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και σταδιοδρομίας. Στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής και Κεντρικής Μακεδονίας διατίθεται ολικά ή μερικά επιπλέον ένας (1) εκπαιδευτικός ανά Ο.Υ.Μ. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν με την αίτησή τους και βιογραφικό σημείωμα με συνημμένα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την προβλεπόμενη εμπειρία και επιμόρφωση.

Β. Διαδικασία υποβολής Αίτησης – Δήλωσης

Η Αίτηση-Δήλωση, η οποία αποτελεί ταυτόχρονα και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του ν.1599/1986, θα υποβληθεί αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο πρόσωπο στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκει οργανικά ο εκπαιδευτικός. Καθ’ όλη τη διάρκεια της προθεσμίας υποβολής Αίτησης-Δήλωσης επιτρέπεται η τροποποίηση ή/και η ανάκληση της αίτησης. Ο ενδιαφερόμενος εκπαιδευτικός έχει την αποκλειστική ευθύνη του περιεχομένου της αίτησης. Σε περίπτωση που διαπιστώσει οποιοδήποτε λάθος ή παράλειψη ή επιθυμεί την τροποποίηση αυτής, οφείλει να υποβάλει σχετική αίτηση εντός των οριζόμενων με την παρούσα πρόσκληση προθεσμιών.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την προκήρυξη