ΟΛΜΕ: Διευκόλυνση μετακίνησης των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές

Επιστολή με αίτημα την έκδοση εγκυκλίου για τη διευκόλυνση μετακίνησης, ενόψει των εορτών των Χριστουγέννων, των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές, απέστειλε προς την ηγεσία του ΥΠΑΙΘ η ΟΛΜΕ.

Το κείμενο της επιστολής . . .

ΘΕΜΑ: Έκδοση εγκυκλίου για τη διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές

Κυρία Υπουργέ,

Κυρία Υφυπουργέ,

Κυρία Γενικέ,

Ενόψει των διακοπών των Χριστουγέννων και  για τη διευκόλυνση της μετακίνησης των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε απομακρυσμένες νησιωτικές περιοχές, οι οποίες δεν εξυπηρετούνται με τακτική ακτοπλοϊκή συγκοινωνία, παρακαλούμε να προβείτε άμεσα στην έκδοση της σχετικής εγκυκλίου που δίνει την δυνατότητα σε αυτές τις κατηγορίες εκπαιδευτικών να αποχωρήσουν νωρίτερα από τη σχολική μονάδα. Η εγκύκλιος αυτή που εκδίδεται κάθε χρόνο από την Γενική Διεύθυνση Προσωπικού δεν έχει – μέχρι σήμερα- σταλεί στα σχολεία.

Παρακαλείστε επίσης όπως μεριμνήσετε να συμπεριληφθούν στις ευνοϊκές ρυθμίσεις του «μεταφορικού ισοδύναμου» και οι προσληφθέντες πρόσφατα αναπληρωτές.

Για το αρχείο σε pdf … εδώ