Λειτουργία σχολείων: Πιθανόν από 11/5 αρχίζοντας με τα Δημοτικά και την Γ΄Λυκείου. Από 4/5 προβλέπεται η κατάργηση του SMS στο 13033

Ειδικό πλάνο για την επαναλειτουργία των σχολείων το οποίο αναμένεται να οριστικοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα μελετά η Κυβέρνηση σύμφωνα με ρεπορτάζ του Γ. Χρηστάκου στο dikaiologitika.gr.

Σύμφωνα με αυτό, μπορούν να λειτουργήσουν πρώτα τα δημοτικά σχολεία, που έχουν παιδιά ηλικίας έως 12 ετών στο διάστημα μεταξύ 11 – 18 Μαΐου με την πρώτη επιλογή την πιο πιθανή σήμερα.

Στο επόμενο δεκαήμερο μετά τα δημοτικά και φυσικά πάντα υπό την παρακολούθηση της επιδημιολογικής καμπύλης αναμένεται να συνεχίσουν τα γυμνάσια.

Για τα Λύκεια ενδέχεται να υπάρξει ειδικη μέριμνα και να επιστρέψει στα θρανία μόνο η Γ Λυκείου λόγω εξετάσεων, ίσως μαζί με τα δημοτικά σχολεία.

Επίσης στο τραπέζι είναι και η παράταση της σχολικής χρονιάς για να καλυφθεί ο χαμένος χρόνος όπως και το άνοιγμα των σχολείων νωρίτερα το φθινόπωρο.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο