Ε.Ε.Φ.: 3ο θερινό σχολείο Φυσικής στη Θεσσαλονίκη

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, Πανεπιστημιακοί Καθηγητές, Σχολικοί Σύμβουλοι Φυσικών Επιστημών, υπεύθυνοι ΕΚΦΕ, νεαροί ερευνητές και εκπαιδευτικοί Φυσικής συνεργάζονται για να πραγματοποιήσουν το 3ο θερινό σχολείο Φυσικής στη Θεσσαλονίκη.

Σε αυτό το θερινό σχολείο Φυσικής οι μαθητές εργαζόμενοι σε ομάδες θα προσεγγίσουν βιωματικά τις έννοιες της Φυσικής, θα πραγματοποιήσουν πειράματα σε διαφορετικά περιβάλλοντα μάθησης, θα γνωρίσουν τη Σύγχρονη Φυσική, τον επιστήμονα και το πώς λειτουργεί η Επιστήμη.

Ο σημαντικότερος στόχος αυτού του θερινού σχολείου είναι να αναδείξει ότι η Φυσική μπορεί να είναι απλή, να μαγεύει, να ερμηνεύει την καθημερινότητά μας και τον κόσμο γύρω μας.

Πρόκειται για μια πρόταση της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για τον τρόπο που θέλουμε η Φυσική να διδάσκεται στα σχολεία μας και ταυτόχρονα μια προσπάθεια για την αναβάθμιση του μαθήματος, ιδιαίτερα όσον αφορά τον πειραματικό του χαρακτήρα και την επαφή των μαθητών μας με τη Σύγχρονη Φυσική και την Αστρονομία.

Για τις διαλέξεις και τα εργαστήρια θα αξιοποιηθούν ιδιωτικά σχολεία της πόλης μας.

Οι μαθητές θα διαμένουν στο σπίτι τους, ενώ τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται από τις 09:30- 18:00.

Το μεσημεριανό τους γεύμα θα είναι στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή.

Για τη μετακίνηση των μαθητών από και προς τα εκπαιδευτήρια διατίθεται λεωφορείο, το οποίο θα ξεκινά καθημερινά από το τέρμα Βούλγαρη στις 09:30.

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Μπορείτε να συμπληρώσετε τη φόρμα εγγραφής ΕΔΩ

ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: 100 ευρώ

Ποσό προκαταβολής 50 ευρώ. Η εξόφληση θα γίνει στις 25 Ιουνίου στη Θεσσαλονίκη.

Μπορείτε να προβείτε σε κατάθεση  στον ακόλουθο λογαριασμό στην τράπεζα Εurobank : 0026.0327.40.0200253706 IBAN:  GR2402603270000400200253706

με κωδικό ΚΕ 81 και στη συνέχεια να αποστείλετε το καταθετήριο με email στο eeftherina@gmail.com  υπόψιν κας Γεώργα.

Χρόνος υλοποίησης:  25 – 29 Ιουνίου 2018

Αφορά μαθητές Γυμνασίου – Λυκείου (δύο διαφορετικά τμήματα)

Για περισσότερες πληροφορίες:

Βουρλιάς Κώστας,

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικών Δράσεων ΕΕΦ  Μακεδονίας  kvourlias@yahoo.gr  6947447749

Το οριστικό πρόγραμμα και τα σχολεία στα οποία θα πραγματοποιούνται τα μαθήματα θα ανακοινωθεί στις 15 Ιουνίου.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε τo πρόγραμμα για το Γυμνάσιο

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε το πρόγραμμα για το Λύκειο