Ε.Ε.Φ.: Καλοκαιρινή κατασκήνωση στον Ταΰγετο για μαθητές

Η ΕΕΦ διοργανώνει Αυγουστιάτικη απόδραση με τίτλο  «ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ και ΜΑΘΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ» την καλοκαιρινή περίοδο στον Ταΰγετο  μέσα στην δροσιά της ελάτης στα 1350 μέτρα από 18 με 28 Αυγούστου με επιστημονικές ομιλίες, μαθησιακές συνεδρίες, αθλοπαιδιές, φυσιογνωστικούς περιπάτους, εκδρομές   και πολλά δρώμενα μέσα στην φύση του βουνού για τους μαθητές.
Η ΕΕΦ σας προσκαλεί μόλις 45 λεπτά της ώρας διαδρομή από την Καλαμάτα και την Σπάρτη σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον γεμάτο βλάστηση με κουμαριές, σφενδάμια, γάβροι, καστανιές, βελανιδιές, πλατάνια και δάση κωνοφόρων από κεφαλληνιακή ελάτη και μαυρόπευκα, για να στοχαστούμε επιστημονικά και να έρθουμε σε επαφή με την παράδοση μας και τους φυσικούς θησαυρούς της χώρας μας.
Οι μαθητές θα μάθουν, θα παίξουν, θα διασκεδάσουν και θα ξεκουραστούν μέσα στο γεμάτο οξυγόνο περιβάλλον της φύσης.
Η όλη προσπάθεια γίνεται για πρώτη φορά και πραγματοποιείται με την ευγενή προσφορά και συνεισφορά στην προσπάθεια αυτή εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας των κατασκηνωτικών υποδομών της κατασκήνωσης Αγίας Αικατερίνης Ταϋγέτου.
Για κρατήσεις επικοινωνία  στο τηλέφωνο 6932406186 ή στο email :alexokaiti@gmail.com
Υπεύθυνη επικοινωνίας κ. Καίτη Αλεξοπούλου