Ε.Ε.Φ.: Εργαστηριακή Εκπαίδευση Dream Team

Ανακοίνωση  εκδόθηκε από το Δ.Σ. της Ε.Ε.Φ. με θέμα: Εργαστηριακή Εκπαίδευση Dream Team.

Το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης

Με μεγάλη επιτυχία εκπαιδεύθηκαν το Σάββατο 19/5/2018 οι μαθητές της Dream Team της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, ηλικίας 11-18 ετών, στο Εργαστήριο Διδακτικής & Επιστημολογίας Φυσικών Επιστημών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με έναν πανεπιστημιακό εργαστηριακό χώρο, να παρακολουθήσουν εισαγωγικές διαλέξεις και να ασκηθούν παίρνοντας μετρήσεις και επεξεργαζόμενοι τα αποτελέσματα.

Η ξεχωριστή αυτή εμπειρία αποτελεί συμβολή στις δράσεις της ΕΕΦ, που σκοπό έχουν την διάδοση της επιστήμης της Φυσικής και την παρουσίαση ενός ολοκληρωμένου τρόπου διδασκαλίας, όπου το εργαστήριο έχει τον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή του Εργαστηρίου, Καθηγητή κ. Κωνσταντίνο Σκορδούλη και το προσωπικό του Εργαστηρίου, που συνεισέφερε τα μέγιστα στην υλοποίηση της εργαστηριακής εκπαίδευσης των ταλαντούχων μαθητών μας.

Το Δ.Σ. της Ε.Ε.Φ.