Ε.Ε.Φ.: Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Διαστημικές Αποστολές

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία αξιολόγησης των προτάσεων για τη Διαστημική Αποστολή Blue Origin που θα γίνει τον Δεκέμβριο του 2020.

Δείτε τις συγκεντρωτικές βαθμολογίες ανά κατηγορία αλλά και τις εργασίες που διακρίθηκαν

Xanthi Space MmissionΠΕΡΙΓΡΑΦΗ (0-20)ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ (0-20)ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ (0-40)ΣΧΕΔΙΟ (0-20)
ΕΡΓΑΣΙΑ 119204020
ΕΡΓΑΣΙΑ 220154020
ΕΡΓΑΣΙΑ 318183018
ΕΡΓΑΣΙΑ 417173518
ΕΡΓΑΣΙΑ 520183520
ΕΡΓΑΣΙΑ 620183520
ΕΡΓΑΣΙΑ 75101020
ΕΡΓΑΣΙΑ 815152819
ΕΡΓΑΣΙΑ 920183020

Subtotal154149283175

Total   761

Η εργασία Xanthi Space Mission έλαβε 761 βαθμούς (900 βαθμοί ήταν η μέγιστη δυνατή βαθμολογία) και ήρθε στην τρίτη θέση στον Διαγωνσιμό σύμφωνα με την άποψη της Επιτροπής.

Η επιτροπή και οι διοργανωτές θέλουν να συγχαρούν όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που κάτω από τις εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες που βιώσαμε (και βιώνουμε) κατάφεραν να καταθέσουν εξαιρετικές ιδέες και προτάσεις. Για να τιμήσει την μοναδική αυτή προσπάθεια των σχολικών κοινοτήτων η Ένωση Ελλήνων Φυσικών προτίθεται (εφόσον οι συνθήκες και οι οδηγίες των Υπουργείων Παιδείας και Υγείας το επιτρέψουν) να διοργανώσει

Α) Καλοκαιρινό Σχολείο με τίτλο ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ όπου οι μαθητές των 3 πρώτων εργασιών θα προσκληθούν να συμμετέχουν και να συνεργαστούν με την επιστημονική ομάδα του διαγωνισμού για τον σχεδιασμό μελλοντικών αποστολών. Το σχολείο θα περιλαμβάνει διαλέξεις αλλά και πολλά διαδραστικά εργαστήρια και κατασκευές ώστε να βοηθήσει τους μαθητές να κατανοήσουν βαθύτερα τον μοναδικό κόσμο της διαστημικής εξερεύνησης. Το Καλοκαιρινό Σχολείο θα έχει συνολική διάρκεια 5 ημέρες και θα λάβει χώρα στα τέλη Αυγούστου.

Β) Εκδήλωση – Παρουσίαση των 10 καλύτερων εργασιών την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου (ή την πρώτη του Οκτωβρίου) στην Ελληνογερμανική Αγωγή, στην Παλλήνη Αττικής. Οι μαθητικές ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις εργασίες τους στο κοινό. Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν και οι αποστολές που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί.
Παρακάτω παρουσιάζεται περίληψη των σχολίων των κριτών για την εργασία Xanthi Space Mission
Καλή προσπάθεια που παρουσιάζει κάποια κενά στη περιγραφή, Δεν είναι κατανοητό αν θέλουν να μετρήσουν τη διάχυση της υγρασίας ή την ίδια την υγρασία ή αν θα χρησιμοποιήσουν μανιτάρια ή όχι. Επίσης δεν έγινε κατανοητό πως θα συνδέσουν το arduino με το όχημα μεταφοράς. Περιγράφεται η προστιθέμενη αξία. Δεν υπάρχει ανάλυση κόστους και ανάλυση πιθανού ρίσκου που ζητά ο Διαγωνισμός.