ΔΟΕ: Αίτημα συνάντησης με τον Υπουργό Εσωτερικών

Επιστολή με αίτημα συνάντησης απέστειλε στον Υπουργό Εσωτερικών η ΔΟΕ

Θέμα: Αίτημα συνάντησης

Κύριε Υπουργέ,

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. ζητά την άμεση πραγματοποίηση συνάντησης μαζί σας, ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε σειρά σοβαρών ζητημάτων, όπως:

• Το ζήτημα του αποκλεισμού από τους πίνακες διορισμών του ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών οι οποίοι εξαιτίας ασαφών οδηγιών και προβλημάτων της προκήρυξης είναι αντιμέτωποι αυτή τη στιγμή με την ανεργία για τα 3 επόμενα χρόνια τουλάχιστον.
  • Την άμεση ανάγκη λήψης μέτρων και πρωτοβουλιών για την επίλυση των κτηριακών προβλημάτων που δυσχεραίνουν την πλήρη εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης σε 40 Δήμους της χώρας.
  • Τα προβλήματα που δημιουργεί η ελλιπής χρηματοδότηση και οι καθυστερήσεις στην καταβολή ακόμη και αυτών των ελάχιστων ποσών στις σχολικές μονάδες.
  • Σειρά θεμάτων που αφορούν τη λειτουργία των σχολικών μονάδων σε σχέση με την εμπλοκή των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης σε αυτήν.

Πατήστε ΕΔΩ για να το κατεβάστε σε PDF