Διάκριση σε Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για δύο Έλληνες μαθητές

Το χάλκινο μετάλλιο, στην κατηγορία της Μηχανικής, απέσπασαν η Παρασκευή – Μαρίνα Κανδρέλη και ο Κωνσταντίνος Λώλος, μαθητές από δημόσια λύκεια των Ιωαννίνων και συγκεκριμένα από το 7ο Γενικό και τη Ζωσιμαία, στο 25ο Διεθνές Μαθητικό επιστημονικό Συνέδριο για Νέους Επιστήμονες.

Στο υψηλού επιστημονικού επιπέδου συνέδριο παρουσιάστηκαν περισσότερες από 230 εργασίες από 32 χώρες. Οι δύο μαθητές αξιοποίησαν την βραβευμένη εργασία «Zephyrus II», που είχαν διενεργήσει από κοινού με άλλους μαθητές δημόσιων Λυκείων των Ιωαννίνων, στον διαγωνισμό διαστημικής CanSat. Εστιάζοντας σε συγκεκριμένες πτυχές των αποτελεσμάτων τους, συνέγραψαν επιστημονικές εργασίες για το σχεδιασμό και την υλοποίηση μικροδορυφορικού συστήματος. Μερίδιο της επιτυχίας , ασφαλώς ανήκει και στους εκπαιδευτικούς Δημήτρη Κονετά, Νίκο Μαρέτα και Γιώργο Σκαργιώτη που ανέλαβαν την καθοδήγησή τους.