Ίδρυμα Ωνάση: Μια ημέρα αφιερωμένη στη Σεξουαλική Αγωγή

Πόσα πράγματα γνωρίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι για το σώμα τους; Για το φύλο τους; Για το σεξ; Πόσα από τα πράγματα που γνωρίζουν προέρχονται από έγκυρη πηγή πληροφόρησης; Παραμελώντας την ενημέρωση για τη σεξουαλική αγωγή των παιδιών, δεν ασχολούμαστε με ένα ζήτημα που συντροφεύει και απασχολεί έναν άνθρωπο σε όλη του τη ζωή. Η σεξουαλικότητα αποτελεί κεντρικό και ουσιαστικό στοιχείο της ανθρώπινης υπόστασης σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας. Παρέχοντας γνώσεις για τις συναισθηματικές, κοινωνικές, διυποκειμενικές και σωματικές όψεις της σεξουαλικότητας, η Σεξουαλική Αγωγή ξεκινά από νωρίς στην παιδική ηλικία και συνεχίζεται στην εφηβεία και την ενήλικη ζωή.

Επιστήμονες, πανεπιστημιακοί, συγγραφείς, κοινωνιολόγοι, οικογενειακοί ψυχοθεραπευτές, εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και φορείς από τον Παγκόσμιο Οργανισμό για τη Σεξουαλική ΥΓΕΙΑ, τον τομέα Αντιμετώπισης του Εκφοβισμού στα Σχολεία και τον Κυβερνοχώρο της UNESCO, το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας, τον Σύλλογο Οροθετικών Ελλάδος «Θετική Φωνή», το Homo Evolution, το Athens Pride, το «Κέντρο Ζωής», το «Πολύχρωμο Σχολείο», τον «Τόπο Ψυχοθεραπείας», τον ΟΚΑΝΑ, μιλούν στη ΣΤΕΓΗ σε μια ημέρα αφιερωμένη στη Σεξουαλική Αγωγή.

Πατήστε εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ

Χαρτογραφούμε το πλαίσιο σχετικά με τη Σεξουαλική Εκπαίδευση και ΥΓΕΙΑ σε ευρωπαϊκό επίπεδο, με βάση τις υπάρχουσες έρευνες και σύγχρονες μελέτες περιπτώσεων που αφορούν την επιτυχή ενσωμάτωση της σεξουαλικής υγείας και εκπαίδευσης στο σχολικό πρόγραμμα. Οι ομιλητές παρουσιάζουν τις απόψεις τους σε 10λεπτες τοποθετήσεις.

Dr. Pedro Nobre: Πρόεδρος του Παγκόσμιου Οργανισμού για τη Σεξουαλική ΥΓΕΙΑ
Dr. Osmo Kontula: Ερευνητής Καθηγητής, Ερευνητικό Ινστιτούτο Πληθυσμού, Οικογενειακή Ομοσπονδία της Φινλανδίας, Υπεύθυνος του τομέα Σεξουαλικής Αγωγής στον Παγκόσμιο Οργανισμό για τη Σεξουαλική ΥΓΕΙΑ
Prof. James O’Higgins Norman: Διευθυντής του Εθνικού Κέντρου Ερευνών και Πόρων Κατά του Εκφοβισμού (ABC), Πανεπιστήμιο Δουβλίνου, Πρόεδρος Αντιμετώπισης του Εκφοβισμού στα Σχολεία και τον Κυβερνοχώρο της UNESCO13:00 – 14:15

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ποιες είναι οι τρέχουσες πρακτικές σε εθνικό επίπεδο; Στη συζήτηση παρουσιάζονται συγκεκριμένες μελέτες περιπτώσεων και ζητημάτων που αφορούν το θέμα της σεξουαλικής αγωγής και της αγωγής για την ΥΓΕΙΑ, μέσα από 10λεπτες τοποθετήσεις ομιλητών.

Γαβριήλ Σακελλαρίδης: Διευθυντής του Ελληνικού Τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας
Μαίρη Χιόνη: Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Επιστημονική Συνεργάτης Πολύχρωμου Σχολείου & Orlando LGBT+ Ψυχική ΥΓΕΙΑ χωρίς στίγμα
Μαργαρίτα Γερούκη: Πρώην Σχολική Σύμβουλος, συγγραφέας εκπαιδευτικού υλικού για τη Σεξουαλική Αγωγή, κάτοχος βραβείου Αριστείας και Καινοτομίας στη Σεξουαλική Αγωγή (2019), από τον Παγκόσμιο Οργανισμό για τη Σεξουαλική ΥΓΕΙΑ, για την ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού
Ηλίας Γκότσης: Κοινωνιολόγος, Οικογενειακός Ψυχοθεραπευτής & Επιστημονικά Υπεύθυνος Τμήματος Εκπαίδευσης ΟΚΑΝΑ15:15 – 17:00

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

Η συζήτηση έχει τη μορφή στρογγυλής τραπέζης μεταξύ βασικών φορέων στο θέμα της σεξουαλικής εκπαίδευσης και υγείας, με σκοπό να δημιουργηθεί ένα πλαίσιο για περαιτέρω δράσεις στο μέλλον.

Ομιλητές
Γιάννος Λιβανός: Πρόεδρος του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας της Περιφέρειας Αττικής
Γιάννης Παπαγιαννόπουλος: CEO του Homo Evolution και Ιδρυτικό Μέλος του Athens Pride
Κωστής Χατζημωράκης: Διευθυντής του «Κέντρου Ζωής» (ΜΚΟ που από το 1991 στηρίζει τους ανθρώπους που ζουν με HIV/AIDS, τις οικογένειες και τους συντρόφους τους)
Έλενα Σκαρπίδου: Εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Μέλος της ΜΚΟ «Πολύχρωμο Σχολείο», Συντονίστρια Ομάδων Σεξουαλικης Αγωγής για Εφήβους
Δρ. Νάνσυ Παπαθανασίου: Επιστημονικά Υπεύθυνη Orlando LGBT+, Διδάσκουσα Πάντειο Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής
Λίζα Τσαλίκη: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ του ΕΚΠΑ
Κώστας Γκοτζαμάνης: Ψυχίατρος και διευθυντής του κέντρου «Τόπος Ψυχοθεραπείας», Συγγραφέας του βιβλίου του Υπουργείου Παιδείας «Σεξουαλική Αγωγή-Διαφυλικές Σχέσεις» για τους καθηγητές και μαθητές του Λυκείου18:00 – 20:00

Live streaming της παράστασης “Tom in Greece (Tom à la Ferme)” του Michel Marc Bouchard από τη Μικρή Σκηνή της Στέγης.